CENA za szkolenie: 270 ZŁ
Potwierdzenie dokonania opłaty, prosimy dołączyć do formularza.
Numer konta: PKO BP SA 98 1020 1156 0000 7702 0010 7425
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko TS L.Parry
Program
Warsztat na temat „Model terapii schematów w pracy nad materiałem sennym i koszmarami nocnymi” poprowadzi Lynda Parry w dniach 11-12 lutego 2023 r. w godzinach 8:00-11:00.
Zajęcia odbędą się na platformie Zoom i będą tłumaczone na język polski.
Podczas warsztatu zostaną przedstawione dwa różne podejścia stosowane w leczeniu snów i uporczywych, nawracających koszmarów sennych. Pierwsze podejście ma na celu zmianę procesu snu przez modyfikowanie obrazów sennych podczas świadomej pracy z terapeutą. Drugie podejście ma na celu zmianę życia i funkcjonowania poprzez wykorzystanie obrazów sennych.
Jednym z typowych objawów zespół stresu pourazowego (PTSD) i złożonej traumy (cPTSD) jest częste doświadczanie koszmarów sennych, które może trwać nawet przez wiele lat. Według Krakowa i Zardry (2010) w takich przypadkach problem dotyczy nie tyle traumy, co braku snu. Słaby sen skutkuje utrzymywaniem się depresji, niepokoju, słabej motywacji i drażliwości. Ciągłe negatywne wyobrażenia stają się chroniczne i nawykowe i prowadzą do nasilenia symptomów somatycznych oraz agresji.
Kluczowym elementem terapii osób cierpiących na PTSD i z cPTSD jest psychoedukacja, która ma na celu nauczenie pacjentów postrzegania koszmarów jako problemu ze snem, a nie jako sposób radzenia sobie z traumą. Podczas terapii klienci uczą się rozwijania umiejętności do tworzenia pozytywnych obrazów, które mają na celu wywołać pozytywny afekt (podobne zastosowanie typowe dla terapii schematów używane jest w leczeniu flashbacków. Wykazano, że umiejętność generowania pozytywnych obrazów wpływa na zmniejszenie częstotliwości koszmarów oraz odczuwanego cierpienia w ciągu dnia.
Z kolei, sny postrzegana są w terapii schematów jako cenny sposób uzyskiwania dostępu do trybów. Ze względu na to, że proces śnienia jest nieocenzurowany, mogą w nim pojawiać się tryby, do których dostęp był niemożliwy podczas sesji terapeutycznych, a dotyczy to przede wszystkim trybów dziecięcych. Przedstawienie Wrażliwego Dziecka ujawnia ukryte schematy i niezaspokojone dziecięce potrzeby klienta. Informacje te można wykorzystać, aby zaoferować odpowiednie ograniczone powtórne rodzicielstwo podczas sesji terapeutycznych. Sny klientów mogą dostarczać informacji zwrotnych na temat postępów w terapii.
Badania nad snami wykazały, że odgrywają one niezbędną rolę w konsolidacji pamięci. W fazie REM obrazy senne powstają poprzez nałożenie się nowych doświadczeń z tymi z przeszłości. Wniosek z tych badań jest taki, że procesy zapamiętywania są subiektywne i zmienne. Doświadczenie terapeutyczne na sesji utrwala się w snach klienta i odgrywa istotną rolę w zmianie pamięci.
Celem tego warsztatu jest pokazanie, jak wykorzystać doświadczenia związane ze snami klientów podczas pracy w oparciu o Model Terapii Schematów, a przede wszystkim skupić się na tym, aby:
Uczestnicy otrzymają elektroniczne certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach.
Prowadząca - Lynda Parry
Lynda Parry jest psychologiem klinicznym, prowadzi terapię indywidualną oraz grupową. Posiada zaawansowany certyfikat terapeuty terapii schematów, superwizora oraz trenera. Lynda Parry pełni funkcję dyrektora Centrum Terapii Schematów w Nowej Południowej Walii, w Australii. W ramach Centrum Terapii Schematów organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu terapii schematów dla osób ubiegających się o akredytację, a także warsztaty nazwane „Experiencing Schema Therapy from The Inside Out”, których celem jest praca z terapeutami terapii schematów nad ich własnymi schematami i trybami. Od ponad 20 lat interesuje się tym, jakie miejsce zajmują sny w życiu człowieka i jaką rolę odgrywają w procesie terapeutycznym.
Lynda również głęboko wspiera ISST jako organizację zawodową i ma zaszczyt przyczynić się do jej funkcjonowania, pracując w jej następujących komisjach:
Bibliografia:
Dreams: The Self in Evolution (2000), Australian College of Psychotherapy Conference.
Is Dream Analysis Obselete? (2010), Australia and New Zealand Association Of Psychotherapy Annual Conference, Sydney.
Schema Therapy and Dreams: Accessing The Vulnerable Child ISST Bulletin, December 2018
Opłaty
Potwierdzenie dokonania opłaty, prosimy dołączyć do formularza.
Numer konta: PKO BP SA 98 1020 1156 0000 7702 0010 7425
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko TS L.Parry
Formularz zgłoszeniowy
Staramy się odpowiadać tak szybko jak to możliwe, dlatego jeśli nie otrzymają Państwo od nas odpowiedzi w ciągu tygodnia od wysłania wiadomości, może być to spowodowane błędem technicznym. W takim przypadku prosimy o bezpośredni kontakt: miniwarsztaty@ctpb.pl